Blog

Létající kočka a copywriterská soutěž

4. 9. 2007

Protože Weblogy.cz ještě stále agregují celý můj RSS feed, bude to asi muset být soutěž o ceny a rozplývání se nad svým zvířectvem omezím na minimum.

O co tedy jde? V pátek se mi ztratila kočka. To se občas stává. Prohledat byt 4+1 na kočku velikosti dvou standardních koček je problém s lineární složitostí, takže i když vyhledávání opakujete kvůli eliminaci lidského selhání, prohledáváte do hloubky i do šířky a zavádíte na bytě uspořádání, po dvou hodinách už nemáte co dělat a jen tupě koukáte z okna. A v tu chvíli jsem ji uviděla. Na sousedovic zahradě tři patra pode mnou. Další události už probíhaly rychlostí blesku. Vylákat ji k nám na zahradu, spočítat kosti, oddychnout si a honem na veterinu. Tam pro nás měli jednu dobrou zprávu – je v pořádku a jednu takovou, že pořád nevím, jestli je dobrá, nebo špatná. Moje milá kočička čeká koťata! Není to jen tak. Myslela jsem, že své kočky vychovávám dobře, ale vypadá to, že jsem podcenila výchovu k zodpovědnému rodičovství. Mám štěstí, že kočka už není pár týdnů pod zákonem((na ochranu zvířat v zájmovém chovu)), takže koťátka, která jsou na cestě, se budou také moct pyšnit rodokmenem, stejně jako jejich rodiče. Akorát to chce narychlo udělat formální kočičí svatbu. Už jsem se domluvila na středu do Prahy na plemennou knihu, kde se vyřídí potřebné náležitosti, ale je tu ještě jedna věc, kterou je potřeba vymyslet. Příjmení pro koťátka. Neboli jméno chovatelské stanice. Protože kočky nedědí svá jména po rodičích, je tohle přímo úkol pro zručného copywritera.

Tak tedy soutěž

Název chovatelské stanice má několik obecných pravidel:

 1. Nesmí být delší než 15 znaků i s mezerami
 2. Musí být mezi chovateli koček mezinárodně jedinečný. Nepříjemné na tom je, že seznam dosud registrovaných CHS neni nikde zveřejněn.
 3. Název může být v libovolném jazyce. Pokud je v angličtině, může se mezi jméno kočky a název vkládat předložka „of“. Například moje kočka se jmenuje Aida of Spring Garden, ale chovatelská stanice jen Spring Garden. Nevím, jestli tohle pravidlo platí i v dalších jazycích, ale v češtině rozhodně bohužel ne.

K tomu mám ještě několik požadavků a návrhů já sama:

 1. chci název bez diakritiky a podobných šíleností (není nutné, ale bylo by to lepší)
 2. lehce zapamatovatelné
 3. Když v cizím jazyce, tak foneticky přepsatelné, nebo aspoň jednoduché na přepis. Když česky, tak jednoduše vyslovitelné pro cizince.
 4. Bylo by fajn, kdyby byla volná doména .com nebo .cz

Na závěr ještě příklad. Příklad, jak to být nemá. Můj kocour se jmenuje Damián Sante d'Orsy. Tzn. že pochází z chovateské stanice je Sante d'Orsy. Zní to sice honosně, ale blbě se to čte, píše i pamatuje.

Je mi celkem jedno, jestli to bude česky, anglicky, latinsky nebo jakým jazykem. Samozřejmě by bylo nejlepší, kdyby to bylo něco originálního (-;

Název může souviset s plemenem, které chovám – kočka mainská mývalí, Maine coon z anglického racoon – mýval. Slůvko Maine se odvolává na stejnojmenný americký stát, odkud tyhle kočky pochází. Jinak je to největší plemeno koček. Kocouři mívají i okolo desíti kilo. Přesto to nejsou nijak zvlášť temperamentní kočky. Mají spíš povahu obyčejné kočky domácí. Jen jsou trošku větší a trošku chlupatější.

Toť vše. Teď mi zbývá jen vymyslet odměnu pro výherce. To je ale náročný úkol. Skoro na další soutěž (-: Kromě dobrého pocitu, nehynoucí slávy, poplácání po ramenou a několika obdivných pohledů, jsem původně chtěla nabídnout jako výhru link z mého domovského webu zirafka.cz, který měl prý naposled hodnotu přes padesát dolarů. Nějak mi od té doby ale upadl PageRank, takže nad takovým odkazem už copywriter jistě mávne rukou. Nerada bych mezi výhry zatahovala budoucí koťata, ale pokud o ně máte zájem, můžeme se také dohodnout na výhodné ceně. Kocour vypadá trochu jako logo FireFoxu, takže oranžová koťata by mohla být mezi internetovou komunitou populární. Dál připadá v úvahu už jen flaška něčeho dobrého nebo pořádná čokoláda. Pokud si přejete stát výhercem a nemáte zájem ani o tohle, tak to už vám fakt nezbývá nic jiného, než si buď výhru vymyslet, nebo se spokojit s výše uvedeným dobrým pocitem a nehynoucí slávou. (-:

A ještě uzávěrka

Moc času na vymýšlení není. Tuto středu (tj. pozítří) ve 12 hodin zaklepu na dveře sekretariátu Svazu chovatelů koček v Praze. Chvíli předtím nakouknu na blog naposled a lehce se třesoucí rukou zapíšu do kolonky chovatelská stanice příjmení svých budoucích koťátek. Ale pokud se nám podaří vytvořit fíling brejnstórmingu, je možné, že se rozhodnu dřív.

Tak a na závěr ještě jedno skupinové photo. Nastávající rodiče v době, kdy spolu teprve začali žít takříkajíc na hromádce.

Komentáře k článku:

Pondělí 3. 09. 2007 v 23:39

No já bych měl jasno: chovná stanice Jelimaine. Ale tam hapruje ta výslovnost pro cizince – ačkoli „želimén“ je taky půvabný.

Úterý 4. 09. 2007 v 00:12

Smutné je, že pod tímto článkem bude mít pouze jeden člověk šanci prožít vzrušení z blízkého pixyho komentáře. :-)

Úterý 4. 09. 2007 v 00:15

Kahi, a jaký to je? (-;

Úterý 4. 09. 2007 v 00:18

Ještě teď se mi klepou kolena!

avatar
Vilém Málek
Úterý 4. 09. 2007 v 00:23

Maje u paměti intenzivní oranž sobotního odpoledne, nabízím, jako omluvu Žirafce, do její soutěže knihu z našeho sesterského nakladatelství „AKT – naučte se fotografovat kreativně“ (http://www.zonerpress.cz/…ts/shop.aspx?… ;-)

Úterý 4. 09. 2007 v 08:30

Mě se líbí Camelopardalis – má to jen 14 znaků :) Uznávám, že co se zapamatování týká, tak nic moc, ale Felis Camelopardalis zní ještě vznešeněji než Damián Sante d'Orsy (ne, nezapamatoval jsem si to, musel jsem to v tom článku ještě jednou najít).

Úterý 4. 09. 2007 v 08:48

Taky jsem popadl latinský slovník a nalistoval výraz camelopardus. Ale zní to dost tvrdě.

Úterý 4. 09. 2007 v 08:58

Nu… d'Oplotnowak či von Plutkov, mit Anansocuracao [ano, čte se to ananasokyraso], ohne Cibull und Speck, of PissTaccIaa nebo něco takového metodického třeba?

avatar
Vatoz
Úterý 4. 09. 2007 v 09:09

Pumila. Jméno připomíná vznešené šelmy – pumy. Navíc může posloužit pro výběr dalších jmen – Zamia Pumila (Cykasa), Ulmus Pumila (Jilm), Prunus Pumila (Slivoň), Ficus Pumila (Fík), Delonix Pumila, Iris Pumila (Kosatec). A Pinus pumila jest druh borovice , čímž se odkazujeme i na přezdívku Maine – „Stát borovic“

Úterý 4. 09. 2007 v 09:10

co takhle Emo Giraffe :-)

Úterý 4. 09. 2007 v 12:11

Navrhuju název chovné stanice MAFIE.

A zdravím obě kočky na jejich velkém prolejzacím škrabadle. Taky by mě lákalo. A Mafii zdravím též.

Úterý 4. 09. 2007 v 12:19

kahi > proč myslíš? ;)

Úterý 4. 09. 2007 v 12:36

a co „Sensimilla“? (domény tu jsou)

Úterý 4. 09. 2007 v 13:47

Kahi, jsem přilehlá k Pixymu a nic. Ani ťuk. :)

Úterý 4. 09. 2007 v 13:55

Kočky jsou to krásný… Už z dálky musí jméno pro takovou kočku znít vznešeně a zosobňovat krásu. „Château Monroe” Nebo dlouhý aka žirafka — Le long Monroe. :D Přeji koťatům hodně havěti na lovení.

Úterý 4. 09. 2007 v 14:40

Ahoj Žirafko,

měl bych pro Tebe jedno jméno: „Kuluina Meoi“ (lze i zaměnit za Meoi Kulumina). Jméno je v jazyce Quenya a v češtině to velmi prostě znamená „oranžová kočka“.

Díky jazyku bych se nebál o jedinečnost a taky domény asi budou pro toto jméno volné :)

Je možné aby žirafa chovala kočky?

Úterý 4. 09. 2007 v 14:55

A zde přichází můj příspěvek! Tramtarará: Maindarin

Úterý 4. 09. 2007 v 16:20

Napadají mě další – ale nic moc tak úplně fonetického:

 • Firelynx (když tak koukám na toho krasavce…), Lynx d'Or, Lynx Flammé – takového kocourka jménem řekněme Gilbert Lynx Flammé bych bral všema deseti :)
 • nebo Giraffelis, Zirafelis / Giraffelix
 • anebo Feulix – feu je fr. oheň, felis lat. kočka, feuler je navíc fr. prskat/vrčet (u kočky) – příp. Feulix d'Maine; nebo Feulynx, Felis Feu atp…
 • Bracoon ha, ha, ha. Hm, možná spíš lépe něco jako Hannicoon (to zní jako honeymoon ;) ) anebo Hanataly, Hanatalia ;)

No radši dost, začínám plácat hovadiny…

Úterý 4. 09. 2007 v 16:34

Kahi, zase máš štěstí na přitulení k Pixymu… (já též) už ti to dost zevšednělo, viď?

avatar
Vilém Málek
Úterý 4. 09. 2007 v 16:42

Když už se tu střídají všeliké jazyky, co takhle španělština? Anaranjado, azahar nebo dokonce colorado (to není stát USA ;-)

Jsou to docela snadno vyslovitelné názvy a v naší hyperanglofilní kultuře by mohly zaujmout.

Jo a kočka se píše gata, kocour je gato ;-)

Úterý 4. 09. 2007 v 22:53

Napadl mě název AMINA. Podle Pučálkovic žirafy, víš? ;) Sice moc nesouvisí s kočkami, ale zato s chovatelkou jo. Navíc to stejně nikdo nepozná. :)

Středa 5. 09. 2007 v 10:42

Četl jste někdo J.M. Trosku? Takový Habakuk. A když zůstanu u těch knížek, tak mě napadá třeba Gaspoda((v ang. verzi Gaspode) sice pes, ale inteligence měl za kočku). Navíc mi ta jména přijdou celkem zapamatovatelná a i pro angličany vyslovitelná.
A ještě trocha latiny: Dere Longus.

Středa 5. 09. 2007 v 21:53

Chachá, Žirafko, tady je teď oficiální možnost mít komentář blízko Pixyho! Já to s dovolením nezaškrtnu. Už jsem k němu přilehla několikrát a žádné zvláštní hnutí nepociťuju, milostivě to přenechám jiným jako blahosklonný bonus.

Ale mě zajímá: Jak se nakonec jmenuje tvá chovná stanice???

Čtvrtek 6. 09. 2007 v 03:39

(Ahoj Liško!)

Ž., já bych chtěl jen poznamenat, že celé odpoledne trávím kontrolováním této stránky, s nadějí, že byly zveřejněny výsledky a že snad možná já budu ten šťastlivec, co za odměnu obdrží akty Viléma Málka… jenže nic. Takže – kde to vázne? ;)

Čtvrtek 6. 09. 2007 v 12:38

Taky jsem zvědavá. Jé, Kahi, víš že vedle tebe je to ouplně jinačí než vedle Pixyho?!

Čtvrtek 6. 09. 2007 v 13:53

No bodejť.

Čtvrtek 6. 09. 2007 v 14:51

tedaaa, kdybych tušila, že ve hře jsou akty Viléma Málka, to bych se snažila víc :-)

Čtvrtek 6. 09. 2007 v 15:17

To víš, Liško, každý pes, jiná ves… nebo jak byla ta lidová moudrost.

Žirafko, ťuk ťuk, už je ráno…!

avatar
Vilém Málek
Čtvrtek 6. 09. 2007 v 23:34

2 Kahi: On už je večer…

avatar
Traveler
Pátek 7. 09. 2007 v 12:02

Že by došly vlastní nápady? Fantazií se nemá plýtvat… na smajlíkách, žirafko:)

Pátek 7. 09. 2007 v 12:28

Takže dobrý večer a dobrou chuť vám, kteří zrovna obědváte u rozhlasových přijímačů. Omlouvám se za zpoždění a pojďme rovnou k věci:

Na registrační formulář jsem nakonec napsala skutečně roztřesenou rukou (protože mi byla strašná zima a čekala jsem před Plemennou knihou půl hodiny) tento název:

Lynx Flammé

Není to úplně bez diakritik, možná to není úplně zapamatovatelné ani dobře vyslovitelné, ale nadchlo mě, jak ten název zní vznešeně.

Ještě se mi hodně líbil Kahiho návrh Maindarin, ale první holt může být jen jeden. Také jsem chvíli koketovala s názvem Giraffelis, ale to mi přišlo příliš narcistní.

Z toho plyne, že výhercem se stává Pixy, kterému ovšem prý ke štěstí stačí dobrý pocit, takže akty Viléma Málka zůstávají nadále ve hře. Já vím, Kahi, ze bys je moc chtěl, ale počkej si na další soutěž, ano?! (-;

Děkuju vám všem za účast! ((-:


ještě jedna perlička na závěr. Původně jsem chtěla pojmenovat chovnou stanici „ze Štatlu“ a první kocour by se jmenoval Franta Kocourek ze Štatlu. Akorat mě v poslední době Brno docela štve a ráda bych se někam přestěhovala, takže z toho sešlo.

Sobota 8. 09. 2007 v 00:12

S něčím takovým nemohu souhlasit, pixy si ty akty bezesporu zaslouží. Sláva vítězi, čest poraženým!

Sobota 8. 09. 2007 v 01:16

Děkuji všem za projevenou účast, soucítící dámy mohou své akty zasílat na mou mailovou adresu (pánové ať je radši pošlou žirafce) ;)

Středa 12. 09. 2007 v 11:20

Zdravím Žirafku aj celé brainstormingové osadenstvo. Prečítal som si tak zbežne o čo tu beží a keďže je Žirafka moja kamoška nedalo mi nenapísať čo to na to. Damoša i Aidu poznám taktiež osobne a nezostáva mi nič iné iba zo srdca poblahoželať nastávajúcim rodičom. Som veľmi rád, že sa ich vsťahy vykryštalizovali, lebo keď som ich posledne vzhliadol moc sa k sebe nemali. Damoš od žiaľu držal hladovku a Aida ho akoby schválne dráždila svojim nádherným chvostom. Pripomenulo mi to vtedy moj vlasný manželský vsťah. Vtedy som bol na tom tiež tak s mojou ženou. Ja som po nej túžil všetkými pórmi a ona ma iba tak podpichovala a vábila. No jo čo bolo bolo. Terazky som majorom… :) Tak ešte raz blahoželám a hodne zdaru.

avatar
Jana
Pondělí 8. 09. 2008 v 22:15

tady je pár mých nápadů

G l a m o u r coon – půvabný…

P a r a d i s e coon – ráj s coonama

Look of B e a u t y – dívat se na krásu
( něco v tom smyslu)

Touch of B e a u t y -dotyk krásy

M u c h i t o Mio – moje kočička

F a v o u r i t e – oblíbenec, miláček…