Blog

Gravatar a spol.: ikonka u komentáře

4. 6. 2007

Na přiřazení ikonky určitému nicku existuje několik webových služeb. Nejznámější z nich je GRAVATAR neboli globally recognized avatar. Ten je bohužel nejen nejznámější, ale také nejpoužívanější, což se projevuje například tím, že jsem se mi za poslední rok snad ani jednou nepovedlo natrefit na jejich web v době, když zrovna běžel. Když píšu tento článek, ja server přetížen a opět se na něj nemůžu dostat. To mi ale nezabrání v tom, abych vám vysvětlila, jak to funguje.

GRAVATAR

Registrace na Gravatar server je jednoduchá. Stačí jen udat emailovou adresu a nahrát ikonku 80×80 pixelů. Když pak napíšete komentář na stránky, které podporují Gravatar a vyplníte svůj email (ten, kterým jste se registrovali na Gravatar), objeví se vedle vašeho komentáře při troše štěstí i váš Gravatar. Příjemné je, že přesto, že avatar je vázán na vaši emailovou adresu, tato adresa se ihned šifruje, takže už není možné získat zpět její původní podobu. Proto můžete s klidem používat pro Gravatar váš běžný email a nemusíte se bát spamů – adresa se nikde neobjeví. Důležité je pouze ohlídat si, jak s emailem naloží stránka, kam komentář píšete. Například tady, pokud nechcete, aby se email zobrazil, nezapoměňte zaškrtnout příslušné políčko ve formuláři.

Protože Gravatar server bývá hodně přetížený a ikonky se z něj natahují pomalu, hodně stránek používá tzv. kešování. To znamená, že si ikonku z Gravataru stáhne jen jednou za čas, uloží a pak jí používá lokálně. Proto není důvod k panice, když se vám gravatar na jedné stránce zobrazí hned a na jiné se změní až za pár dní.

…a spol.

Dá se říct, že v komentářích na blozích je vyplňování emailové adresy úplně zbytečné. Většina blogerů si dokáže spočítat na prstech jedné ruky, kolikrát napsali na email, který někdo uvedl v komentářích. Naopak spamovací servery by těch rukou na podobné sčítání spotřebovali několik miliónů. (To je taky důvod proč počítače nepočítají na prstech ale na polovodičích.) Chtělo by to tedy ještě nějaký jiný systém na avatary. Nějaký, který by využíval údaje z jiné kolonky, než je kolonka email. A světe div se, ono tu něco takového je. Úžasně jednoduchý systém, jen ho začít používat…

Blogavatar

Při náhodné obhlídce blogů na bloguje.cz jsem zjistila, že tento server používá k ukládání avataru svých uživatelů adresu nekdo.bloguje­.cz/blogavatar­.png a velikost ikonky 80×80px. Pokud má někdo na tamějším blogu nastavený výpis komentářů i s avatary, je na příslušné místo natvrdo vložen obrázek se z adresy web/blogavatar­.png. Protože jako web můžete u komentáře vložit adresu odkudkoliv, stačí si na váše stránky nahrát obrázek příslušné velikosti, správně ho pojmenovat a hned máte na Bloguje avatar taky. Tento systém má několik nevýhod. Když se vkládá do stránky odkaz na neexistující obrázek, kazí to celkový dojem. Další věc je pevná velikost obrázku, ktará se dá měnit pouze nastavením velikosti v HTML kódu, což také nebývá nejkrásnější. Obě tyto nevýhody ale hravě přebije jedna velká výhoda: jednoduchost. Díky ní by se snad mohl blogavatar ujmout i jinde. Minimálně zde už se ujmul.

Takže pokud chcete mít u svého komentáře obrázek, máte stránky a vyplňovat email je vám proti srsti, stačí si nahrát přímo „do kořene svého webu“((přesně do toho místa, které uvádíte do kolonky web)) obrázek ve formátu PNG velikosti 80×80px a pojmenovat jej blogavatar.png.

Další možnosti

Napadly mě hned dvě další možnosti, jak dostat bezbolestně vedle jména uživatele jeho obrázek bez toho, aby se musel kvůli němu někam registrovat.

Favicon

Podobně jako blogavarar by se dal požít favicon. To je ta malá mrška, co se zpravidla zobrazuje vedle adresy stránky v prohlížeči. Většinou je uložena v souboru favicon.ico, který má speciální formát, díky kterému se do něj dá nacpat hned několik obrázků různých velikostí. Tím bychom se zbavili problému s pevnou velikostí PNG souboru blogavatar. Pak už má tahle alternativa samá negativa:

  • Favicon prostě není na tohle užití určen a vzinkl by takzvaný kojzl. Například blogerkám z blog.cz by se asi nelíbilo, kdyby se vedle jejich nicku pokaždé zobrazilo logo „jyxo“.
  • přestože favicon podporuje více velikostí obrázků v jednom souboru, málokdo tuto možnost využívá. Je to logické. Prohlížeč stahuje favicon se stránek každou chvíli a proč mu posílat o několik řádů větší data, když z nich využije jen těch 16×16 pixelů
  • netuším, jak se chovají prohlížeče při zobrazování obrázku v formátu ICO přes značku <img>.
  • a samozřejmě: ne každý má stránky a ně každý umí favicon vyrobit a nastavit.

Proč tedy o téhle možnosti vůbec píšu? Protože se mi líbí myšlenka, že více verzí ikonky je umístěno v jednom souboru. To bohužel žádný jiný rozšířený formát, než „ICO“ neumí.

OpenID

Ikonku uživatele podporuje i většina OpenID serverů. Bohužel i využití OpenID tímto způsobem zavání kojzlovitostí, i když už podstatně méně, než výše popsané kejkle s favicon. Taky autentizace přes OpenID je ještě stále v plenkách. Ale třeba jednou…


Příště se na avatary podíváme programátorským očkem. Pro dnešek vypínám kešování, takže si můžete v komentářích vesele zkoušet gravatary i blogavatary­. Enjoy!

Komentáře k článku:

Pondělí 4. 06. 2007 v 13:38

Prosím Plha se hlásí?

Pokud uvedu adresu http://www.cestovatel.cz/~2/, kde se bude hledat můj avatar?

Přidal jsem ho na http://www.cestovatel.cz/…ogavatar.png , ale tvůj skript ho nemůže najít :-( Je to tím, že mám špatné rozměry?


PS: Tahle adresa není moje, tady jsem jen na skok, tak si ji prosím vymaž ze seznamu. Děkuju předem…

avatar
rybicka
Pondělí 4. 06. 2007 v 13:38

hlaska „To je taky důvod proč počítače nepočítají na prstech ale na polovodičích.“ mi dokonale zvedla naladu, dekuji :)

Pondělí 4. 06. 2007 v 16:00

Můj avatar je nejhezčí ze všech. Chvíli jsem přemýšlel, že bych si vyrobil avatára, ale pak jsem viděl ten úžasný obrázek panáčka s pytlíkem na hlavě a rozhodl jsem se to nechat tak. Nic lepšího bych stejně nevymyslel, tak co.

Pondělí 4. 06. 2007 v 16:01

2Veros> problem je v tom, ze ten obrazek neni PNG, ale JPG. Oprav si to ostudo (-;

Pondělí 4. 06. 2007 v 16:04

2Veros> A taky si nejsem jista, jestli file_get_contents skousne redirect pres 302ku. Rekla bych, ze spis ne. Opravdu je takovy problem obrazek tam nakopirovat?

Pondělí 4. 06. 2007 v 16:38

z mybloglog by to nějak sosat nešlo?

Pondělí 4. 06. 2007 v 16:47

2SuE> Zjistim. Ale uprimne musim rict, ze se MyBlogLogu celkem bojim. (-;

Pondělí 4. 06. 2007 v 17:40

Díky za článek, nyní i já si mohu dopřát originální avatar!

Pondělí 4. 06. 2007 v 19:08

Já si ho dopřát nemůžu, neboť jsem nepochopila, kam ten obrázek mám vlastně nahrát :) (Respektive pochopila jsem, že do příkazového řádku, což jsem zcela jistě pochopila špatně :)

Pondělí 4. 06. 2007 v 20:39

tak testík blogavataru :-)

yo! to su celá já

Pondělí 4. 06. 2007 v 22:16

Nejlepsi ho ma Kahi!!!!!

nenosko, pomoci Kahiho UPLOADERU nahrajes ten tvuj obrazek tam, kde ho mas, ale musis ho zmenit na PNG

Pondělí 4. 06. 2007 v 23:52

2kahi> brrr… okamzite orizni okraj toho obrazku, jinak ti zakazu avatar! (-;

2Nena>

  1. Najdes si nejakej obrazek, nejakym programem zmenis jeho rozmery na 80×80, ulozis ho jako soubor blogavatar.png
  2. Na bloguje udelas tohle: Obrazkynahrat obrazek → najdes si obrazek blogavatar.png u sebe na disku, das popisek treba „blogavatar“ → Odeslat a mas ho tam! (-:

    Kdyz nebudes vedet, tak se ozvi. Vyrobime nejakej obrazek, co by ti slusel.

2SuE> To snad ne! Hele… nechces si trochu uzivat te internetove anonymity? Staci jeden avatar a hned omladnes o …cet let (-:

2Roj> Abys nemoh rict, ze jsem vsem odpovedela na komenty a tobe ne.

Pondělí 4. 06. 2007 v 23:52

Tak jsem si udělal testovací web, nahrál do rootu blogavatar, ale zase to nefunguje. Já to pro dnešek vzdávám.

Úterý 5. 06. 2007 v 00:06

Když už tu všichni tak brblají, tak si také zkusím přispět a pokochat se vlastním virtuálním egem. Doufám, že i s podobiznou – pokud budu mít pytlík na škebli, jdu okamžitě spát 87)

Žirafko, díky za hezký článeček ;-)

Úterý 5. 06. 2007 v 01:43

ano paní žirafko, už řežu!

Úterý 5. 06. 2007 v 01:49

Ziry, obavam se, ze nenosce radis nepresne. Tou tebou popisovanou prodsedurou se ten obrazek nahraje do adresare img/. Jenze ty ho potrebujes dat do růtu, cili se to musi delat pres Uplouder.

Ale nenoska uz avatar davno ma :-) http://nenapadne.bloguje.cz/blogavatar.png

Úterý 5. 06. 2007 v 10:11

Věroši, 127.0.0.1 – ty jsi teda vtipalek ((-;
Mimochodem – znam jednoho, co ma adresu 7f000001.org. Pry mu to pripada takove prijemne domacke (-;

Brblo, to jsi nemusel tu posledni vetu. Takhle z toho kazdej pozna, ze jsem si sem prisel z donuceni ((-;

Kahi, no proto! (-;

Roji, ja jsem si to prvne vyzkousela. A funguje to. Mozna, ze proste souber „blogavatar.png“ se zazracne nahrava nekam jinam, nez ostatni obrazky. Bloguje je proste plne zahad a mysterii (((-; Akorat jsem si pro same razeni nevsimla, ze staci jedina prosta rada:

Neni, az tu budes priste nechavat komentar, tak vypln kolonku „web“. Pak se zacnou dit divy. (-:
Jo, a az tu budes ten komentar nechavat, tak mi do nej i napis, jestli ti muzu pripsat odkaz na web i k tvym predchozim komentarum. (Pokud si dobre pamatuju, tak cele dva kusy (-:)

Úterý 5. 06. 2007 v 11:07

Žirafka: A to jsem to tak tutlal. Mimochodem, tu kulovnici už jsi uklidila? ;-)

Úterý 5. 06. 2007 v 12:13

A co cimrmanovský úkrok stranou – nepomohlo by dát si do stránky něco jako

Středa 6. 06. 2007 v 01:02

Verosi, hergot mozna to vyhlaseni Kahiho jako nejlepsi avatar jeste prehodnotim…

Prehodnotil!!! Tohle je neprekonatelny! :-))))))))))))

Středa 6. 06. 2007 v 13:38

Roji, ale já tam mám avatar, vážně. To jenom Žirafí skript si s ním neporadí :-( Ale ten avatar „avatar“ se mi začíná líbit, možná ho použiju :-)


Jak to bylo:

Správnej avatar jsem strčil na web do http://www.cestovatel.cz/…ogavatar.png

A protože Žirafí skript si stahuje avatar z kořene webu (ne z www.koren.cz), tak jsem strčil ještě univerzální blogavatar na http://www.cestovatel.cz/blogavatar.png, se kterým si Žirafí skript opět neporadí.


Pro Žirafku> fakt to tam nemůžu nahrát, protože pod Cestovatele není obyčejný filesystém, ale deset tisíc řádek objektového kódu (+4 tisíce řádek kódu kvalitního) v Pythonu.

Středa 6. 06. 2007 v 15:42

Věroši, já už tomu nerozumím. Už by to mělo fungovat, ale bohužel nefunguje. Skusím s tím něco udělat, ale teď FAKT NEMŮŽU. Vydrž ještě chvilku…

Středa 6. 06. 2007 v 17:23

To nevadí, mě se tenhle avatar docela líbí. :-)

Středa 6. 06. 2007 v 17:29

jak to, že tam je u mne vykřičník a můj (zcela jistě přínosný, jako ostatně všechny) komentář je vyzmizíkovaný?

To je diskriminace čarodějnic – důrazně požaduji zdůvodněné vysvětlení nebo jdu hledat nějakou figurku žirafy a pár špendlíků :-)

Pátek 8. 06. 2007 v 15:45

Věroši, tak už to funguje, hurá. Ještě mi řekni, co jsi tam po našem několikahodinovém rokování nad avatary změnil, že to nejedou jde. To by mě teda zajímalo.

SuE, stoktát promiň. Nějak špatně jsem ten koment zeditovala (chtěla jsem ti všude doplnit gravatar), nezkontrolovala po sobě a ještě jsem se pár dní nepodívala na komnetáře. Moc se ti omlouvám a opravím to hned, jak to půjde. Sypu si popel na hlavu!

Pátek 8. 06. 2007 v 19:27

díky a není třeba se omlouvat, dyť vážně se neberu ani já :-)

I jinak žirafko, v klidu, sehnat figurku žirafy na woodoo je docela problém, když má člověk chřipku, takže ti nic nehrozilo ještě tak týden :-)

Tam byl asi problém, že jsem tam pokoutně vpašovala jiný web

Sobota 9. 06. 2007 v 20:57

Uz len preto, aby som videl svoj avatar musim hodit par pismen. Aj ked nemozem zakricat „PRVYYYYY!!!“ :-{))

Neděle 10. 06. 2007 v 20:37

2Žirafka> Začalo to fungovat, protože jsi mne ukecala, že se mám zaregistrovat na gravatar.com :-)

avatar
valor
Čtvrtek 14. 06. 2007 v 19:40

Trapně testuji gravatara.. a předem se omlouvám, že nepíšu nic hodnotnějšího. Každopádně díky za poučný článek!

avatar
TV
Čtvrtek 21. 06. 2007 v 23:18

Ahoj. Mějte se krásně!

Neděle 24. 06. 2007 v 14:47

Just a little Gravatar test.

avatar
Arcao
Úterý 4. 09. 2007 v 11:02