Blog

Když dva dělají totéž…

22.2.2007 v 6:10 PM

Když dva dělají totéž, není to totéž. Takové pěkné otřepané přísloví, které se mi ale hodí nejlíp jako odrazový můstek do tohohle spotu.

Jojo… Byla to pěkná kulišárna, ta předvčerejší hádanka. Žádná matematicko logická doplňovačka. Jen trapně rozepsaná IP adresa do tabulky 3×4. IP adresa Vašeho počítače! Zrada! Kdo by to byl čekal. Že bude článek na blogu u každého člověka ukazovat něco jiného. To se přeci nedělá!

Obvykle tenhle fígl zkouším na lidi s telefonníma číslama. Z telefonního čísla jde udělat moc hezká tabulka 3×3 a když dáte doprostřed otazníček, některým lidem se taky můžou mozkové závity zavařit. Znám dokonce člověka (Ahoj Marceli!), který si byl schopen svoje telefonní číslo dopočítat a to i několika různými způsoby.

Nevím, jak je to možné, ale na některé ze svých padesáti čtenářů stále nemám telefonní číslo, takže tuto fintu jsem použít nemohla a musela jsem vymyslet jinou – s IP adresou. Je pravda, že hodně lidí svoji IP adresu nazná, ale zadání přes Internet zase dává jiné možnosti, jak se k správnému řešení dopátrat.

  • Téměř od začátku tu byla první nápověda (Mea culpa, teď jsem si všimla, že celý den byla místo ní nápověda 2, proč jste mi neřekli?!)
  • Hned na začátku se v komentářích začalo rozebírat velmi složité řešení, které ale přece obsahovalo úplně jiná čísla, než jste tam měli Vy
  • Druhá nápověda taky napovídala, že s řešením to nebude až tak matematické.

Hned od začátku mě zaujalo, že se téměř nikdo nezarazil nad tím, že už v prvním komentáři někdo řeší něco divného. Nevím. Asi je to taková vlastnost lidské mysli popírat to, co odporuje vlastním, těžce získaným poznatkům. Představuju si to tak, že mozek zavelí „je to správně, jak jinak by to asi mělo být“ a přikáže očím nevidět všechny indicie, které ukazují na to, že řešení by mohlo bát někde úplně jinde. Ale co mě zaujalo nejvíc, bylo pár lidíčků, kteří byli ochotni se se mnou do krve hádat, že mají pravdu v tom, co vypočítali.

„Kde jsem nevyhověl zadání?“
„Na každém jiném počítači, než na tom, u kterého teď sedíš!“

Jenomže, když tohle někomu řeknete, tak pokazíte hru. Ale když mu to neřeknete, tak si pomyslí, co je to za blbost a jde zase o dům dál.

A teď to moudro

Moudro, které z toho chci vyvodit je prostinké, ale těžko (aspoň třeba pro mě) sdělitelné.

Příliš často si myslíme, že druzí vidí to stejné co my. A když vidí to stejné, tak si zákonitě musí myslet to stejné, nebo jsou hlupáci, kteří si nedokážou dát pět a pět dohromady. A nebo když si to myslí jinak, tak ať mi to sakra vysvětlí, proč to tak podle něho je! Když neumí vysvětlit, tak je hlupák!

Příliš často zapomínáme, že takhle svět nefunguje. Že některé věci třeba člověk říct nemůže, některé říct nechce, některé ani říct nedokáže a konečně – o mnoha věcech ani netuší, že by je měl říct, protože je ostatní neví.

Praktické cvičení na závěr

Vezměte si do ruky papír a přeložte jej na polovinu. pak jej přeložte ještě jednou. A ještě jednou. A ještě počtvrté. Pokud jste začínali s papírem A4, máte ho teď poskládaný zhruba na velikost vizitky. A teď odtrhněte jeden rožek.

Tak a teď papír rozložte. Vyšlo vám to stejné co mě? Jestli ano, tak to máme celkem štěstí (úloha pro ty, co ještě nejsou otráveni Mensou: kolik může vzniknou obrazců?) Nevyšlo vám to stejné? Jak je to možné, vždyť jsme se drželi stejného postupu! (Úloha pro Mensisty: Upravte co nejjednodušeji postup na jednoznačné zadání)

Komentáře k článku:

Čtvrtek 22. 02. 2007 v 20:24

Mno s telefonem bych to měl takhle: 774 MiS HAK

(-:

Jinak si mě dostala :) IP adresu sem zadával snad tisíckrát a koukal na ni milionkrát, když sem dělal počítadlo, ale v tabulce vypadá úplně jinak :)

Čtvrtek 22. 02. 2007 v 20:29

Tak pěkně prosím děkuji za moudro. Ale ta hádanka je stejně divná, už to zas vychází 190, že se to střídá?!

Čtvrtek 22. 02. 2007 v 20:35

2MiSHAK> No ja jsem si rikala, jestli mam do clanku napsat, ze ty telefony mi fakt davat nemusite. Asi jsem mela (-:

2DeadEgghead> Tak ted fakt nevim, jestli si ze me delas srandu, nebo jsi opravdu necetl/nepochopil druhy odstavec… Doufam, ze to prvni (-:

Čtvrtek 22. 02. 2007 v 21:00

Jak vy s my, tak my s vy, no ne? :)

(Tak mám pocit, že jsem to řešení měl radšejc prolátnout téže, neb jsem to asi přemaskoval. Nebo si ze mě děláš už moc velkou srandu ty.)

Čtvrtek 22. 02. 2007 v 22:39

Chtěl jsem napsat komentář, ale zjistil jsem, že píšu přesně to samé co je v článku, takže ho přidám jen kvůli PS. :-)

PS: Nezdá se mi, že by se někdo hádal do krve; mě to přišlo jako takové popichování.

avatar
pixy
Čtvrtek 22. 02. 2007 v 22:54

S těmi nápovědami/ne­nápovědami se to má tak. Ta jiná čísla v jednom z prvních řešení byla tak mimo a ten postup _tak_ nesrozumitelný, že jsem to považoval za ironii („vynásobil jsem věk své babičky teplotou ve stínu a řešení je patapuf!“). A dvakrát stejnou nápovědu (na různých URL!) jsem považoval za (pro mě záhadný) úmysl. Nebylo by to poprvé, co je jako druhá nápověda zopakována nápověda první, přičemž vlastní nápovědou je právě ta repetice. No nic, je to na mě příliš složité, řekl jsem si…

ad Jednoznačné zadání – záleží, čeho chceš jednoznačně dosáhnout ;) Například já jsem začínal s papírem velikosti A4 a neměl jsem ho pak poskládaný na velikost vizitky, ale spíš na formát pravítka. Při druhém pokusu jsem to zkusil jinak (napůl = protější rohy na sebe), ale už po druhém přeložení jsem nedokázal snadno nalézt tu „půlku“… };-]

Co třeba: přeložte obdélníkový papír napůl, protějšími stranami na sebe. Takto složený papír přeložte opět napůl protějšími stranami na sebe, kolmo na předchozí přehyb. Stejný postup zopakujte ještě dvakrát. V jednom ze čtyř rohů výsledné skládačky jsou všechny volné rohy původního papíru. Tento roh skládačky utrhněte a zase ji rozložte.

Čtvrtek 22. 02. 2007 v 22:58

Chlapi chtějí pochopit… Pokud myslí, že chápou a někdo jim říká nechápeš – tak je to útok na jejich logiku a to málokdo z chlapů to překousne – že jejich logika, to co tě dostalo někam dál, není dokonalé…

Chci pochopit, proč se se mnou rozešla holka, proč se dává do sladkého těsta i sůl, proč se to, proč se tamto… A když zjistím, že něco nemá důvod, nebo že to všechno bylo jinak, tak mám dvě cesty.

Můžu praštit do palice a zakřičet do světa „Jak jsem mohl být tak tupý, slepý a zabedněný“, nebo hledat problém jinde…

Málokdo má odvahu mlátit vlastní hlavu, hledat chyby mimo ni je pohodlnější…

Proto je dobré se ptát, co bylo cílem. Otrhat papír stejně jako Ty? Pak je zadání neúplné. A nebo jsem měl zjistit, že cest je víc a pokud jde někdo po jiné, nemusí být ani jedna špatná? Pak zadání splnilo své poslání :-). Jen ho možná každý nepochopí napoprvé… ;-)

Čtvrtek 22. 02. 2007 v 22:59

2Michalek> do krve se se mnou spis hadali nekteri mimo komentare. nekteri do krve asi tak, ze by zaslouzili Janskeho Plaketu za tu krev, co pri tom vycedili. Ne fakt. Nemyslim to zle. Zapomnela jsem v tom clanku nejak dodat, ze si vazim vsech, kteri meli chut se nad tim zamyslet a nevzdali to hned.

Čtvrtek 22. 02. 2007 v 23:10

2pixy> s tou duplikovanou napovedou me to fakt mrzi. To uz bylo vylozene matouci. Vsak jsem se ted bila do hlavy, ze jsem si toho nevsimla driv!

ad papir: vidis, na tom tvem postupu je nadherne videt, ze nejednoznacne zadani muze byt zase jeste nekde jinde, nez clovek tusi. ja jsem myslela, ze kazdeho napadne prekladat papir stale na poloviny uzsimi stranami na sebe. A ono ne!
Myslela jsem si, ze problem bude az s tim, ktery roh se utrhne. A mimochodem – popsat volne rohy je nejjednodussi, ale jak popsat ty dalsi? A to je jen blbej papir! ((-:

avatar
kraklakvakve
Čtvrtek 22. 02. 2007 v 23:19

Vezměte do ruky papír a doprostřed nalepte žvýkačku. Pak papír přehněte… atd. atd., odtrhněte rožek se žvýkačkou. Jestli chceš postup z menzy, tak bych doprostřed třeba kydnul špenát :-)

Čtvrtek 22. 02. 2007 v 23:29

2Brbla> To jsi napsal moc pekne s tema chlapama a logikou. Mas pravdu (-:

Ale ta posledni veta… ta me trochu vyvedla z konceptu… Co bylo cilem… no… cilem bylo zamyslet se (-: Zamyslet se nad tim, ze kdybychom si ve vsem meli davat uplna zadani, tak z toho zblbneme. A kdyz se budeme jen pokouset nejak sformulovat o co nam jde, tak se sem tam nedomluvime… Ale jestli je to vhodny cil pro racionalni muze (((-:

Čtvrtek 22. 02. 2007 v 23:30

2kraklakvakve> taky dobrej napad (-:

Čtvrtek 22. 02. 2007 v 23:34

Horníček: Jsem Vám chtěl dát takový hlavolam…
Werich: Hlavolam?
Horníček: Jo, taková úloha. Logická. Rozvíjí to ducha a mozek. Měl jsem to tady někde napsa… Á, tady to je.
Werich: To je ono?
Horníček: Jo, jen si to otočte. Vzhůru nohama se to blbě čte.
Werich: Jo ták! Proto, já už si myslel, že to je ten hlavolam. A to se má dát vyřešit?
Horníček: Ano, jen se u toho člověk musí zamyslet…
Werich: No počkejte… Zamyslet… Tady čtu kilo jablek, mouka polohrubá, rýže…
Horníček: Ukažte? No nazdar, to bude nákup.
Werich: Spíš nákyp, podle té rýže. A to bylo celé? To zas nebyl tak těžký hlavolam…
Horníček: Ne, to je nákup, pro mou manželku.
Werich: A to Vy takhle píšete manželce nákupy?
Horníček: To bylo poprvé…
Werich: A to ona bude nakupovat podle toho hlavolamu? Aby to bylo k jídlu.
Horníček: No, to právě bude asi ten hlavolam…

Čtvrtek 22. 02. 2007 v 23:57

2zirafka> Jinak s tím, co je cílem – míra úplnosti a jednoznačnosti zadání je přímo úměrná tomu, jak důležité je pro nás správné a jednoznačné řešení v co nejkratším čase.

Hlavolamy a jiné banality by měly mít dobré zadání aby se nedaly hackovat nebo nějak obcházet. Ale v životě je důležité se domluvit a ne štěkat přesné rozkazy :-) takže s Tebou souhlasím ;-)

Pátek 23. 02. 2007 v 00:13

A lízátko za správnou odpověď nebude? ;-)

Pátek 23. 02. 2007 v 08:19

No mně taky přišlo divný, že mi doma vycházej jiný čísla než v práci :)

avatar
Honzie
Pátek 23. 02. 2007 v 08:27

Snažil jsem včera najít moudro alespoň v kině a koukám že mezitím mi málem uteklo :-) Není co dodat, díky za tu příležitost k zamyšlení. Akorát se bojím skládat ten papír, určitě v tom bude zase nějaká kulišárna :-)

Sobota 24. 02. 2007 v 02:24

2Špaček>

Jahodový se žvýkačkou. Může být?

Nebo radši zabalený. Kdoví kde se to na internetu všude válí (-: 

2Honzie> Na čem jsi byl v kině? A skládat papír se neboj. Už kulišárny vymýšlet nebudu. Slibuju. Aspoň na chvíli.

avatar
Honzie
Sobota 24. 02. 2007 v 09:34

2Žirafka: Tak dobře, ten papír si složím. Ale kulišárny vymýšlej dál, tahle poslední byla pěkně výživná :-) V kině jsem byl na Babel, slušná podívaná ale nesdílím to nadšení většiny recenzentů (co jsem četl)

Sobota 24. 02. 2007 v 12:46

Jůů! Jahodový se žvejkačkou je nejlepší, takže beru obě a to rozabelný si doma opláchnu! Děkuju ;-)

avatar
Ondra
Neděle 4. 03. 2007 v 19:55

Tak to teda… napovedu v diskuzi neberu, me si tvrdila, ze se tam nemam divat, protoze jsou tam spoilery.

Kazdopadne ale ta hadanka je hodne dobra :-)).