Blog

Před rokem

8.2.2007 v 11:59 PM

Zhruba před rokem a něco mě osud poprvé zavál na české blogy. Už si přesně nepamatuju, jak jsem se k nim dostala, ale jistě vím, že to bylo v pracovní době a že nějaký proradný server – možná to byla Lupa, možná Root – mě zavedl na blog La Trine, který v té době nabízel luxusní vtip o blondýnách. Vzpomínáte?. S odstupem času mohu jen říct, že si tímto vtipem skutečně La Trine velmi trapně zvýšila návštěvnost, a to minimálně o jednoho stálého čtenáře.

Můj první dojem z blogů snad ani nemohl být lepší. Z tehdy aktuálních článků na La Trine jsem měla pocit, že blogy musí být něco neuvěřitelně vtipného (vzpomínáte?) a zároveň poučného (to by mě fakt zajímalo, jak je to s používáním DEIE7 dnes…). V dalším článku se tyto dvě ctnosti dokonce jedinečným způsoben skloubily: IE7 beta 2 a diskuse od komentáře [36] dále. Na „zcela seriozním“ článku o personalizovaném komentování jsem pochopila, jak že ty blogy teda vlasně fungují mohla jsem se vydat na další výzkum do té doby neznámé blogové krajiny.

Z La Trine jsem se proklikla na Rojův blog, který byl v té době hustý, leč těžce nečitelný. Vzpomínáte? Nechapu jak, ale v tom maglajzu se mi prece jen povedlo objevit nekolik perel. Ano. Legendární spot o shrovadle si mě získal a ze dne na den jsem se stala i Rojovou uživatelkou.

Od Roje mě cesta zavedla k Letince. Tam jsem přišla na to, že blogy nemusí být jen vtipné, ale i plné hlubokých myšlenek, nebo třeba obojí.

Další objevování blogů už si pamatuju jen nesouvisle: Binární obsazoval ministerská křesla, Tofu007 si mě získla linoritem se žirafou.

Dál už svůj první průchod českou blogerskou scénou zmapovaný nemám. Ale schválně, pamatujete, co hýbalo českými blogy před rokem? Samozřejmě se řešil Web 2.0 a počítače Apple, jako ostatně vždy. Marigold zavřel blog (a zase brzo otevřel). Začal vycházet tištěný(!) časopis Blogosféra (a zase brzo přestal). Napětí okolo Internet Exploreru 7 (tehdy Beta 2) – bude max-width nebo nebude? a nadšení z Opera Mini. Podepisovala se petice proti Google CAPTCHA. Diskutoval se Paroubek, digitální vysílání a nové bublinkové logo ČR. Byla velká zima a Filosof si odjel do Saudské Arábie. Začalo jezdit Pendolino a kritizovala se Škoda Roomster. V soutěži o skin seznamáckého mailu vyhrála Holubí pošta a Yuhůů se vrátil do Seznamu. V televizi běželi Návštěvníci a na blozích se předávaly Čtyři věci.

Možná to bylo všechno trochu jinak. Ale já jsem to viděla takhle. Tehdy jsem ještě spoustu věcí na blozích nechápala. Nepřišlo mi divné, že blog La Trine má nejednou černý design a podtitulu „Alko, čest Tvé památce“ jsem nerozuměla. Pochopila jsem to až časem. 1. února 2006 předala Tofu štafetu Čtyři věci Alkovi se vzkazem, že se těší na salvy smíchu. Ten stejný den Alka zemřel . . .

Alko, čest Tvojí památce díky všem, kteří tuto památku uctili obnovením Literární úschovny. Je mi líto, že jsme se v internetovém světě takhle minuli. Před rokem.

Komentáře k článku:

Čtvrtek 15. 02. 2007 v 00:16

Dik za krasny clanek

Středa 21. 02. 2007 v 23:53

Pěkný článek. Nostalgicky mi připoměl doby, kdy mě ještě bavilo číst články na Weblogy.cz. Jojo…

Pátek 16. 03. 2007 v 16:38

Žirafka, doteraz som ti sem veľmi nechodil, len dva- či trikrát som nakukol. Ale asi sa objavím častejšie. Tento článoček je veľmi pekný (a to som dnes prišiel pôvodne od Tokugawu kvôli rozboru priehľadnosti vzduchu – aj za to ďakujem).

Neděle 18. 03. 2007 v 22:38

lojzo, moc jsi me potesil. bud vzdy vitan!