Blog

Ještě jednou o volbách

30. 5. 2006

Hned pro začátek si dovolím troufalou věc – uvést sebe sama jako příklad běžného občana. O politiku jsem se nikdy moc nezajímala a držela jsem se více zděděného, než zdůvodněného názoru: volit proti komunistům a nespokojenost vyjádřit volbou malé strany. To, že se letošní volby dostali i do mého vědomí a řádí tam poslední týdny poměrně intenzivně, znamená podle mě jediné – letošní volby nejsou jen tak. Letošní volby nejsou o tom, koho chceme mít více a koho méně ve zprávách při večeři. Letošní volby mi připadají vážné.

Necítím se kompetentní k tomu, abych zde rozebírala důvody proč a jak volit. Můžu vám pouze nabídnout materiály, které mi pomohli sformovat si politické názory do obhájitelné formy. Vybírám pro začátek následující tři. (Úmyslně se vyhýbám článkům kydajícím čerstvý hnůj na jednu či druhou stranu. To je pod mou úroveň a navíc to považuji za nesměrodatné.)

Na závěr rada pro lidi s instantním názorem (doufám, že takových sem mnoho nezabloudí):

  • Jděte k volbám, nebo si nestěžujte
  • Volte pravici (stát nám má dát jen příležitost, iluze, že se o nás „shora“ postarají je klamná a stojí víc, než dostaneme zpět)
  • Pokud chcete změnu, kroužkujte ty, kteří za jménem nemají povolání poslanec